انواع پهنای باند

بطور کل پهنای باند از نظر اشتراک به دو گروه دسته بندی می شوند:

پهنای باند اشتراکی

این مدل بیشتر برای مصارف خانگی و یا دفاتر کوچک استفاده می شود، در این مدل شما به همراه چند کاربر بصورت اشتراکی از پهنای باند استفاده می‌کنید که باید گفت قطعا با افت سرعت مواجه خواهید شد. همچنین در مدل اشتراکی حجم دانلود استفاده شده برای شما نیز محاسبه می‌گردد یعنی در طول ماه علاوه بر اینترنت مصرف شده باید هزینه اضافی بابت ترافیک استفاده شده نیز بپردازید.

مانند سرویسهای: ADSL-VDSL-FTTH-LTE-TD LTE-WIMAX

پهنای باند اختصاصی

در این مدل قضیه ۱۸۰ درجه فرق می‌کند، بسیاری از شرکت های بزرگ و مراکز تجاری که نیاز مداوم به استفاده از اینترنت دارند و نوسانات سرعت نت در روند کاری آنها تاثیر می گذارند به پهنای باند اختصاصی روی می آورند.

در این سرویس پهنای باند بصورت متقارن عرضه میشود. Rate download=Rate opload

در سرویس اختصاصی یا Dedicated حجم استفاده بصورت نامحدود در نظرگرفته میشود.

مدلهای ارائه پهنای باند:

ADSL:

ADSL یا Asymmetric Digital Subscriber Line یک نوع DSL نامتقارن است. ADSL یک تکنولوژی طراحی شده برای ارائه سرعت اتصال بیشتر از طریق خطوط اینترنت نسبت به سرویس‌های اینترنت Dial-Up قدیمی است

 کاربران معمولی(خانگی) بیشتر از آپلود مطالب، دانلود می‌کنند در نتیجه سرعت دانلود معمولا از سرعت آپلود بیشتر است.

سرعت اینترنت ADSL با توجه به پهنای باند موجود در کابل‌کشی مسی تا  24مگابایت بر ثانیه است. لازم به ذکر است که سرعت و کیفیت ADSL2+ از ADSL بیشتر است. میانگین سرعت ADSL2+ بین ۱ مگابایت بر ثانیه (برای آپلود) و16مگابایت بر ثانیه (برای دانلود) است.

VDSL:

VDSL یکی دیگر از انواع سرویس اینترنت DSL‌ است که مخفف Very High-Speed Digital Subscriber Line است. VDSL بر بستر کابل‌ است و برای بر خلاف ADSL که از خطوط تلفن ثابت شهری استفاده می‌شود، برای استفاده از VDSL نیاز به کابل‌کشی دارید. VDSL نیز همانند ADSL نامتقارن است و معمولا سرعت بارگیری از سرعت بارگزاری بیشتر است. ارائه‌دهندگان پهنای باند VDSL را به عنوان اتصال سریع‌تر و با ثبات‌تری در مقایسه با سایر خدمات مبتنی بر مس مانند ADSL معرفی می‌کنند. سرعت دانلود ‌VDSL در حالت ایده‌آل3 برابر بیشتر از ADSL است.

SDSL:

سرویس SDSL مخفف عبارت Symmetric DSL است و به دلیل متقارن بودن، سرعت دانلود و آپلود آن یکسان است. سرعت دانلود و آپلود SDSL ۲.۳ مگابایت بر ثانیه است در حالی‌که سرعت دانلود VDSL تا ۵۲ مگابایت و آپلود آن تا ۱۶ مگابایت بر ثانیه می‌رسد.

SDSL نوعی سرویس DSL است که امکان سرویس تلفن آنالوگ را ندارد. این بدین معنی است که شما یا سرویس تلفنی نخواهید داشت و یا نیاز به استفاده از اتصال تلفنی دیجیتال یا VoIP دارید.

Wireless

یکی از شیوه‌های استفاده از خدمات پهنای باند، استفاده از ارتباط بی‌سیم یا Wireless است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، در این سرویس از کابل و خط تلفن استفاده نشده و در عوض از فرکانس رادیویی استفاده می‌شود. ارتباط بی‌سیم علاوه بر این‌که پهنای باندی بسیار بیش‌تر و پایدارتری نسبت به DSL ارائه می‌دهد، هزینه‌ی نصب و راه اندازی را به میزان محسوسی کاهش می‌دهد. در ادامه به معرفی انواع سرویس وایرلس (Wireless) می‌پردازیم.

Wireless اشتراکی:

در سرویس اینترنت بی‌سیم اشتراکی، مشترکین بدون نیاز به خط تلفن یا کابل می‌توانند با نصب تجهیزات رادیویی درجایی که به پاپ‌سایت ارائه‌دهنده سرویس دید دارد (مانند پشت‌بام) از پهنای باند فرکانسی در بستر وایرلس استفاده نمایند. نکته مهم درباره این سرویس، وجود یک رادیو طرف پاپ‌سایت و ارسال فرکانس به چند مشترک است (point to multipoint).

پهنای باند اختصاصی:

سرویس پهنای باند اختصاصی به‌صورت Point To Point ارائه می‌شود، یعنی به ازای هر مشتری یک رادیو سمت پاپ‌سایت قرار دارد و فرکانس اختصاصا برای یک مشترک ارسال می‌شود. کیفیت و سرعت این سرویس در تمام ساعت شبانه‌روز تضمین‌شده است. این سرویس مناسب سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی است که به اینترنت نامحدود و اختصاصی برای انجام امور ارتباطی خود نیاز دارند. این سرویس نیز توسط شرکت‌های دارای پروانه FCP و SERVCO ارائه

WiMAX:

WiMAX مخفف عبارت World Wide Interoperability for Microwave Access به معنای قابلیت تبادل و استفاده از اطلاعات در سطح جهانی، با دسترسی به امواج ماکروویو است. وایمکس دسترسی به اینترنت را برای مناطقی که امکان دریافت اینترنت ثابت کابلی ندارند، فراهم می‌کند. مهم‌ترین ویژگی وایمکس، سیار بودن و عدم محدودیت آن به یک مکان مشخص است. فن‌آوری وایمکس، از طریق دکل‌های دوربرد، اینترنت را در  ابعاد بسیار گسترده‌ برای کاربران فراهم می‌سازد.

FTTH

FTTH مخفف عبارت Fiber to the Home است که از فیبر نوری برای دسترسی به اینترنت پرسرعت استفاده می‌کند. به این صورت که فیبر نوری از یک دفتر مرکزی به محل مشترک کشیده می‌شود و امکان استفاده از اینترنت را برای مشترک فراهم می‌آورد. تفاوت این سرویس با دیگر سرویس‌ها این است که در این فناوری تمامی مسیر ارتباطی از فیبر‌های نوری پرسرعت تشکیل ‌شده‌است. دارندگان پروانه‌های FTTX و FCP در چارچوب مقررات رگلاتوری می‌توانند سرویس FTTH یا فیبر نوری را ارائه دهند.

TD-LTE

سرویس TDD-LTE مخفف عبارت Time Division Duplexing – Long Term Evolution است. TD-LTE سرویس ثابت بی‌سیم است که توسط شرکت‌هایی که پروانه‌ی FWA دارند، ارائه می‌شود. سرویس TD-LTE نیاز به مودم و سیم‌کارت‌های مخصوص دارد. سیم‌کارت در مودم قرار می‌گیرد و صرفاً وظیفه‌ی دریافت و ارسال اطلاعات را بر عهده دارد. (امکان برقراری تماس تلفنی و ارسال پیامک ندارند.) TD-LTE محدودیت‌های سرویس ADSL اعم از محدودیت‌های مکانی و نیاز به خط تلفن را ندارد.

از مزایای این سرویس می‌توان به افزایش ظرفیت بالا در انتقال داده، کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی و بهره‌گیری و تخصیص ظرفیت پویا به جریان‌های Uplink یا Downlink که باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود،‌ اشاره کرد. با استفاده از این تکنولوژی به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال بر روی یک پهنای باند فرکانسی و در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌شود. در نتیجه می‌توان از تمامی‌ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات افزایش می‌یابد.

اینترنت همراه

در حال حاضر ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه، اینترنت مبتنی بر شبکه‌های سلولی (Cellular network) را روی خط تلفن به مشترکین خود ارائه می‌دهند. سرعت بالای این سرویس باعث شده‌است که بتوان آن را با سایر انواع سرویس اینترنت مقایسه کرد. بدون نیاز به مودم و یا تجهیزات پیچیده، اتصال به اینترنت انجام می‌شود؛ اما از معایب اینترنت همراه می‌توان به پوشش‌دهی نامناسب در برخی از نقاط کشور، تعرفه بالا، تأثیرپذیری از شرایط جوی و پشتیبانی نامناسب نام برد.

 

اینترنت همراه در ایران با استفاده از تکنولوژی‌های 4G، 3G و GPRS ارائه می‌شود. سرعت در تکنولوژی 4G بسیار بالا و پایدار است و با استفاده از آن به راحتی می‌توانید فایل‌های مختلف با حجم بالا را آپلود یا دانلود کنید. نسل قبلی اینترنت همراه، یعنی تکنولوژی 3G، سرعت پایین‌تری نسبت به 4G دارد و زمان لود آن نسبتا بالاتر است. هر دستگاهی که از تکنولوژی LTE پشتیبانی کند، با ارتقای سیم‌کارت خود به 4G می‌توانید از اینترنت همراه با سرعت بالا بهره‌مند شوید. برخی از اپراتورها نیز از نسل جدید 4.5G پشتیبانی می‌کنند که بارگیری تا حداکثر ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه را نیز ممکن می‌سازد.

شرکت جهان روی موج نت  ازجمله شرکتهای  توزیع‌کننده‌ی پهنای باند اختصاصی و اشتراکی در ایران، با به‌کارگیری به‌روزترین فن‌آوری‌ها مفتخر است با بسیاری از شرکتها و کارخانه جات ، مدارس و ادارات دولتی و غیر دولتی  همکاری کند و توانسته است انواع نیازهای ارتباطی و اینترنتی‌ها مشتریان را رفع نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سرویس پهنای باند اختصاصی با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

اینستاگرام

آپارات

یوتیوب

پشتیبانی

فروش

مالی

مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی

مالی

مدیریت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

اینستاگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها